Sprawozdanie z wycieczki do Czech (20.04. – 24.04.09)

w ramach projektu „Comenius”

 

 

         W dniach 20.04.09 – 24.04.09 r. grupa pięciu uczniów i dwie nauczycielki (p. J. Urbaniec i p. E. Przybyłek – Prus) Zespołu Szkół przy SOSW w Leśnicy wzięła udział w wyjeździe do Czech  w ramach programu „Comenius”. Był to już drugi wyjazd (pierwszy był do Niemiec – Dittrichshütte). Hasłem przewodnim programu jest „Budujemy nasz Dom – Europę”, a celem nadrzędnym „Jesteśmy przeciwko nietolerancji i rasizmowi”. W każdym kraju odwiedzamy miejsca związane z tym tematem. W Niemczech był to obóz koncentracyjny Buchenwald, w Czechach Pomnik Ofiar Marszu Śmierci z 1945 roku, a w Polsce będzie to obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Równie ważnymi celami są: integracja europejska, zacieśnienie więzi przyjaźni między uczniami i nauczycielami biorącymi udział w projekcie, a także aktywizacja uczniów specjalnej troski i pokazanie im przyjaznego świata, w którym każdy może znaleźć dla siebie miejsce.

         W Czechach przebywaliśmy w miasteczku Plana, niedaleko miasta Stříbro, w którym znajduje się partnerska szkoła. Zwiedziliśmy zamki: romański w Loket i barokowy w Kynžvart, a także Muzeum Maszyn Górniczych i zabytki miasta Stříbro. Braliśmy udział w biegu na orientację, w czasie którego poznaliśmy historię miasta partnerskiego i mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wypoczywaliśmy „u wód” w Marienbad i Franciszkańskich Łaźniach. „Smakowaliśmy” czeską kuchnię, z której szczególnie do gustu przypadły nam knedle ze śliwkami i zupa gulaszowa. Wspólnie z innymi uczestnikami graliśmy w: kręgle, squasha i bowling. Duże wrażenie zrobił na nas 40 – minutowy spacer kładką wśród bulgocących bagien i oglądanie modeli zwierząt w Muzeum Przyrodniczym.

         Mogliśmy także wrócić wspomnieniami do poprzedniego wyjazdu, oglądając film dokumentalny z naszym udziałem. Wieczorami wymienialiśmy doświadczenia i wspólnie się bawiliśmy. Wszystkie szkoły zaprezentowały swoje programy artystyczne, nasze tańce i pląsy bardzo się podobały.

         Wyjazd ten na długo pozostanie w naszych wspomnieniach, a jego uczestnicy w naszych sercach. Teraz my będziemy przygotowywać spotkanie z projektu „Comenius” w Polsce, które odbędzie się w dniach 14. 09. – 18.09.2009 r. Przed nami ogrom pracy, ale i radość z ponownego spotkania z naszymi europejskimi przyjaciółmi.

 

Ewa Przybyłek – Prus