„ Nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas...”

 

            W dniach 17-21.05.2010r ośmioosobowa „ekipa” z SOSW w Leśnicy wyjechała do Belgii aby zakończyć „budowę europejskiego domu” w ramach projektu „Comenius”.

Zakwaterowani zostaliśmy w centrum przypominającym głuchołaską „Banderozę”. Centrum to znajduje się niedaleko Elsenborn, w którym znajduje się nasza partnerska szkoła. Już od pierwszego dnia pobytu wzięliśmy się „ostro” do pracy nad inscenizacją, która uwieńczyć miała nasze dotychczasowe działania na rzecz projektu.

Wszystkie kraje (Czechy, Belgia, Niemcy, Polska) przygotowywały w swoich szkołach krótkie przedstawienie teatralne w formie muzyki i ruchu, które poparte było prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi pobytu w poszczególnych krajach. W Belgii te elementy należało połączyć w jedną całość i w ten sposób zakończyć budowę Domu – Europy. Po codziennych dwugodzinnych próbach w końcu się udało i na czwartkowej gali efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zgromadzeni goście byli zachwyceni przedstawienie,, a my mieliśmy łzy w oczach zdając sobie sprawę, że to koniec naszej współpracy i trzeba będzie się rozstać.

Zanim jednak to nastąpiło belgijscy koledzy przygotowali nam wspaniałe atrakcje. We wtorek odwiedziliśmy ich kolorową szkołę, gdzie braliśmy udział w zajęciach sportowych, rytmiczno - muzycznych i kulinarnych (przygotowane wspólnie frytki zjedliśmy na obiad). Niezapomnianym przeżyciem była dla nas wizyta w szkolnym gospodarstwie hodowlanym, w którym oprócz zwierząt domowych znajduje się też osioł i kucyk „Pony”. W środę skorzystaliśmy z oferty centrum „Worriken” trenując judo i akrobacje na trampolinie, zaś po południu wędrowaliśmy drewnianymi kładkami wśród bagien i słuchaliśmy mrożących krew w żyłach opowieści przewodnika.

Czwartkowym rankiem pojechaliśmy zwiedzać twierdzę z II wojny światowej, która jest wykuta w skale, a jej korytarze ciągną się pod ziemię na długość 5 km. Ta atrakcja trafiała szczególnie w gust męskiej części naszej grupy. Po wieczornej gali wszyscy uczestnicy bawili się do 23:00 na dyskotece. A następnego dnia... pożegnania, łzy, wymiana adresów i gorące zapewnienia, że nie pozwolimy by naszą międzynarodową przyjaźń „starł nieubłagany czas”.

            „Nasz Dom – Europa” został wybudowany, hasło „Przeciwdziałamy nietolerancji i rasizmowi” zrealizowane. Mamy nadzieję, że to co zbudowaliśmy pozostanie w naszych sercach i umysłach na zawsze i będzie chociażby „małą cegiełką” w tworzeniu europejskiej wspólnoty i przyjaźni.

Podziękowania dla naszych uczniów, którzy włożyli dużo pracy w projekt i dla kierowców z firmy „BB Tour”: pana Janka, pana Damiana i pana Pawła za miłą atmosferę w podróży i nieocenioną pomoc za granicą.

 

 

Ewa Przybyłek - Prus

zdjęcia