„ I znów związaliśmy krąg i znów popłynęła pieśń…”

 

            Słowa tej starej harcerskiej piosenki najlepiej oddają wydarzenie jakim było polsko-niemiecko-belgijsko-czeskie spotkanie uczestników programu „Comenius” w Polsce.

W dniach 14-18.09.2009r. do naszego kraju przyleciała 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, współpracująca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym

w Leśnicy. Było to trzecie spotkanie pod hasłem „Budujemy nasz dom – Europę.” Bazą wypadową grupy był ośrodek wypoczynkowy „Banderoza” w Głuchołazach. Program spotkania, przygotowany przez uczniów i nauczycieli SOSW w Leśnicy, był  różnorodny

i interesujący. We wtorek przyjechaliśmy z wizytą do Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich, w którym powitał nas Wicestarosta Waldemar Gaida. Po ciepłych słowach powitania obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Powiecie Strzeleckim, która bardzo nam się podobała ze względu na jej interesujący i humorystyczny charakter. Na pyszny śląski obiad pojechaliśmy do naszej szkoły (SOSW) w Leśnicy, gdzie oprócz strawy dla ciała goście mogli zwiedzić budynki szkoły i internatu. Wielkie wrażenie zrobiły na nich warsztaty stolarskie i sale komputerowe, których jak mówili, szczerze nam zazdroszczą. Także wystrój korytarzy i klas bardzo im się podobał. Dyrektor szkoły w niemieckim Schweich powiedział, że jesteśmy „szkołą z duszą”. Po obiedzie zwiedzaliśmy Muzeum Czynu Powstańczego

i perełkę naszego powiatu - Górę św. Anny. Wieczorem w „Banderozie” rozpaliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski i uczyliśmy się polskiej piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Zarówno dzieci jak i dorośli byli zachwyceni ogniskiem, bo jak nam powiedzieli, czegoś takiego nie przeżyli do tej pory. Drugiego dnia pojechaliśmy do Obozu Koncentracyjnego

w Oświęcimiu. Grupa polska zwiedzała obóz z grupą niemiecką, co było wspólną lekcją tolerancji i porozumienia ponad podziałami. Było to dla nas wstrząsające przeżycie, które zachęciło wszystkich do refleksji. Ostatniego dnia pobytu naszych gości w Głuchołazach, skorzystaliśmy z oferty „Banderozy”. Odpoczywaliśmy na wyspie w Grocie Solnej, zwiedzaliśmy Głuchołazy, bawiliśmy się na terenie ośrodka w „chowanego”. Wielką atrakcją było „płukanie złota” w strumieniu i spotkanie ze wspaniałym gawędziarzem – panem Januszem, który uczył jak rozróżniać złoty piasek od zwykłego.

            Prawdziwą furorę zrobiły wspólne tańce, gry, zabawy i pląsy, w czasie których było widać, że wszyscy, pomimo bariery językowej, jesteśmy wielką zgraną ekipą. Przewodziły nam słowa piosenki „ I znów zwiążemy krąg i znów popłynie pieśń, bo w gronie przyjaciół wesoło przecież jest”. Wieczorem odwiedził nas dyrektor SOSW w Leśnicy – pan Ryszard Baszuk, który podziękował uczestnikom za wspaniałą zabawę. Uwieńczeniem dnia była szalona dyskoteka, na której bawili się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Gdy wracaliśmy do pokojów, uzmysłowiliśmy sobie, że wszystko co dobre szybko się kończy, i że następnego dnia trzeba będzie się rozstać. Ta perspektywa trochę nas zasmuciła, ale pożegnaliśmy się

z nadzieją na marcowe spotkanie w niemieckim Schweich.

            Nasz europejski dom ma już piętro i niedługo zakończymy jego budowę, jednak to co wspólnie przeżyliśmy zostanie w nas na zawsze. Być może pozwoli nam to dołożyć cegiełkę do życia w świecie tolerancji, pokoju i wrażliwości.

 

 

 

Ewa Przybyłek-Prus

 

Spotkanie szkół partnerskich w Dittrichshütte.   

      W dniach od 03.11 do 07.11.2008r. sześciu uczniów SOSW w Leśnicy  pod opieką dwóch nauczycielek Ewy Przybyłek – Prus i  Małgorzaty Lepich wyjechało do Niemiec (Dittrichshütte) w ramach projektu „Comenius – Budujemy Nasz Dom Europę”.

W projekcie bierze udział 5 szkół: z Czech, Belgii, Niemiec (2 szkoły) i Polski. Program służy integracji i wymianie doświadczeń między nauczycielami i uczniami szkół specjalnych Unii Europejskiej.

W czasie naszego wspólnego pobytu w Dittrichshütte świetnie się bawiliśmy i pracowaliśmy nad projektem. Zwiedzaliśmy  miasto Schillera i Goethego - Weimar i zamek w Rudolstadt. Wstrząsające wrażenie zrobił na nas obóz koncentracyjny Buchenwald. Braliśmy udział w lekcjach w szkole w Rudolstadt. Wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy, graliśmy w kręgle i w piłkarzyki. Mogliśmy spróbować specjałów z kuchni Turyngii i nauczyć się  korzystać  ze „szwedzkiego stołu”.

Nawiązaliśmy przyjaźnie polsko-niemiecko-czesko-belgijskie. Wspólnie zbudowaliśmy piwnice „Domu Europa”. Dalszą budowę będziemy kontynuować podczas naszych następnych  wspólnych spotkań, których już nie możemy się doczekać.

 

Ewa Przybyłek – Prus

Małgorzata Lepich

 

Besuch in Thüringen

In der Zeit vom 03.11. bis zum 07.11.2008 besuchten 6 Schüler aus SOSW  in Leśnica im Alter zwischen 11 und 24 Jahren, die Pestalozzi-Schule in Thüringen.

 

Für Schüler aus Belgien, Tschechien, Polen und Deutschland plante die Gastschule aus Rudolstadt (Pestalozzi-Schule) ein abwechslungsreiches Programm.

Unter der Leitung von Beatrice Voit suchten die Schüler verschiedene kulturelle Schauplätze auf. Ausflugsziele waren u.a. die Stadt Weimar und die Heidecksburg in Rudolstadt. Große Betroffenheit zeigten Schüler und Lehrer beim Besuch des ehemaligen KZ Buchenwald.

Besonders jedoch stand das Miteinander der Jugendlichen und jungen Erwachsenen aus Belgien, Polen, Tschechien und Deutschland im Vordergrund, u.a. im gemeinsamen Unterricht in bunt gemischten Gruppen. Schnell knüpften die Schüler Kontakt zueinander und Freundschaften wurden geschlossen. Sprachliche Barrieren stellten hierbei kein Hindernis dar.

Die Jugendlichen wohnten für die Zeit ihres Aufenthalts in einem Jugenddorf in Dittrichshütte, das vielfältige Möglichkeiten der Freizeitgestaltung (Sommerrodelbahn, Waldlehrpfad, Erlebnislabyrinth) bot.

Schon jetzt freuen sich die Schüler aus SOSW in Leśnica auf  das nächste Treffen in Tschechien  im April 2009. Dann können sie ihre neue  Freunde aus den europäischen Nachbarländern wieder sehen.

 

Comenius -  Budujemy Nasz Dom Europę.

 

   W grudniu 2007r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Leśnicy dostał zaproszenie od partnerskiej szkoły Johann – Heinrich – Pestalozzischule z Rudolstadt, do wzięcia udziału w partnerskim projekcie Comenius pt.: „Budujemy Dom Europę”.

Po dopełnieniu wszelkich formalności wysłaliśmy formularz zgłoszeniowy do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie”

i w sierpniu 2008r. zakwalifikowaliśmy  się, ilością punktów 95/100 do programu Comenius.

W skład projektu wchodzi 5 szkół partnerskich, są to szkoły, w których są uczniowie z upośledzeniami i dysfunkcjami oraz ze specjalną potrzebą pedagogiczną. 

Członkami zespołu projektu Comenius w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Leśnicy są: mgr Małgorzata Lepich (koordynator projektu),

 mgr Ryszard Baszuk, mgr Ewa Przybyłek – Prus, mgr Joanna Reczek, mgr Anita Wiener, mgr Karolina Wizner.

Celem projektu jest pokazanie, że poprzez wprowadzenie regionalnych zwyczajów i obyczajów, różnych doświadczeń i wiadomości, których połączenie i wzajemne korzyści stworzą obraz międzykulturowej Europy, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za budowę  i kształtowanie wspólnego Domu Europy.

Poprzez nowe doświadczenia w trakcie partnerstwa międzyszkolnego ze szkołami z Niemiec, Belgii i Czech uczniowie powinni aktywnie występować przeciw nietolerancji i wrogości, jak również każdej formie przemocy. Wszystkie założenie projektu stworzone są dla wspólnej i bezbarierowej przyszłości.

Wszyscy uczestnicy pracują nad wspólnym tematem „Budujemy Nasz Dom Europę”, który zawiera dla uczniów szczegółowe planowanie przyszłego Domu Europy. Uczniowie wspólnie z nauczycielami ustalają, które ważne wartości kulturowe,  historyczne  i regionalne wykorzystają przy tworzeniu domu europejskiego. Każdy uczestnik sam wyznacza sobie główne czynności i opracowuje je zgodnie z założeniami projektu.

Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w dniach 22-25 września 2008r. w Berlinie, naradą nauczycieli nt.: „Planowania poszczególnych zamierzeń podczas europejskich dni projektu”.

Zakończenie projektu planowane jest na maj 2010r. i odbędzie się w Belgii.