„Winobranie, Gutenberg i nowe szaty cesarza”

 

                W dniach 26 – 30 września br. sześciu uczniów wraz z dwiema nauczycielkami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leśnicy przebywało w niemieckim mieście Trier, realizując cele i zadania projektu Comenius – „Wielcy ludzie dla Europy”. Był to trzeci wyjazd uczniów w ramach tego projektu, poprzednie miały miejsce w Rudolstadt (Niemcy) i Krakowie. Miedzy wyjazdami uczniowie wraz z nauczycielami pracują nad projektem, opracowując sylwetki wybranych postaci, wyszukując informacje na temat ich życia i dokonań, a także przygotowują inscenizację teatralną wraz z oprawą plastyczą. Podczas wyjazdów wymieniają się z partnerami zebranymi informacjami, które są gromadzone w „kufrach – mediotekach”. Miasto Trier jest nam znane z poprzednich wyjazdów w ramach projektu Comenius – „Budujemy nasz Dom Europę”, ale nieodmiennie jesteśmy pod wrażeniem jego urody i mnogości wspaniałych zabytków. Tym razem jednak przebywaliśmy tam w czasie winobrania (jest to znany okręg winiarski), w którym dzięki naszym partnerom mogliśmy wziąć symboliczny udział. Odwiedziliśmy winnicę i każdy własnoręcznie zerwał dla siebie „wypieszczoną słońcem” kiść winogron.

                Ponieważ naszymi bohaterami byli cesarz Konstantyn I Wielki i twórca druku Jan Gutenberg, w związku z tym zwiedziliśmy miejsca związane z ich życiem i działalnością.

Odwiedziliśmy Muzeum Druku i drukarnię, a także Muzeum Kart, znajdujące się w Luksemburgu. Tam nie tylko oglądaliśmy maszyny drukarskie i poznawaliśmy historię druku, ale także przy pomocy pracowników muzeum wydrukowaliśmy tekst, który znalazł się w naszym kufrze z pamiątkami. Dowiedzieliśmy się też, że w Polsce wprowadzono druk na Uniwersytecie Jagiellońskim już pięć lat po wynalezieniu go przez Gutenberga. Aby zapoznać się z postacią cesarza Konstantyna spędziliśmy jedno popołudnie w Muzeum Cesarskim w Trier. Mogliśmy się tam zapoznać ze starożytną kulturą miasta, architekturą, zwyczajami, modą za czasów panowania Konstantyna. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami projektu wzięliśmy udział w zajęciach artystycznych w partnerskiej szkole w Schweich, na których tworzyliśmy ceramiczne mozaiki, gipsowe rzeźby i papierowe nakrycia głowy inspirowane tamtymi czasami. Tradycyjnie nie zabrakło wspólnych zabaw, śpiewu i wymiany doświadczeń podczas wieczornych spotkań, a w ostatni wieczór – dyskoteki pożegnalnej.

                Pożegnania są smutne, ale my spotkamy się jeszcze jeden raz w kwietniu 2012 roku w Pradze, aby zakończyć obecny projekt. A co potem? … Czas pokaże.

 

Ewa Przybyłek - Prus